אלכסנדר גרהם בל

ממציא אמריקאי

אלכסנדר בל, יליד ארצות הברית, זכור לאנושות כממציא הטלפון. המצאותיו בתחום התקשורת האיצו, ללא ספק, את התפתחות הזמנים המודרניים.

בל היה דור שלישי למשפחה שנודעה כמומחית להגייה ולתרפיה בדיבור. אביו כתב על הנושא ספר שהפך להיות פופולרי מאוד וזכה למאתיים הדפסות. אביו של בל הדריך אותו להיות מורה להגייה ומוזיקה.

בשנת 1864 החל בל לבצע ניסויים בהגיה מכנית של צלילים ודיבור אנושי. בשנת 1872 השתקע בבוסטון שבארצות הברית ושם עסק בהוראה בתחומי ההגיה והמוזיקה. בתקופה זו הקים בל בית ספר לדיבור שהתמחה בהוראת חרשים. במקביל החל לפתח עם מהנדס צעיר ששמו תומס ווטסון (Thomas Watson) את מכשיר הטלפון.

בשנת 1876 הציג בל, בן העשרים ותשע, לעולם את הטלפון. באותה שנה פתח חברה לייצור טלפונים שנקראה "חברת הטלפון בל"
(Bell Telephone Company). בשנת 1880 זכה בצרפת בסכום כסף נאה בעבור המצאתו. בכסף פתח את מעבדת "וולטה" (Volta) ביחד עם סמנר טיינטר
(Tainter Sumner) ועם בן דודו, צ'יצ'יסטר בל (Chicister Bell). בשנת 1886 במעבדה זו הם המציאו את הגרמופון (פטיפון), שהיה פיתוח להמצאת הפונוגרף של תומס אדיסון על בסיס פטנט שנקנה מאמיל ברלינר.

המצאה נוספת שפיתחו במעבדה היה ה "פוטופון" (Photophone). בל חשב שהפוטופון הייתה המצאתו החשובה ביותר. מכשיר זה הצליח להעביר באמצעות גל אור מסרים צליליים למרחק של מספר מטרים. המצאה זו שימשה כבסיס לסיבים האופטיים והלייזר העתידיים.

גם בשנות התשעים של המאה התשע-עשרה המשיך בל בהתלהבותו החקרנית. הוא ביצע ניסויים בתחומי הסונר, דאוני הרחיפה, הטיס, ההנשמה המלאכותית, ובתחומים רבים אחרים.

Comment Stream