Slovenské pivo a jeho história

Pivo je najstarší nápoj na svete vyrobený ľuďmi. Je staršie ako víno.
Dá sa skonštatovať, že pivo sa objavilo v časoch, keď sa ľudia začali usadzovať a obrábať pôdu. Pestovaním obilnín a ich zo začiatku nechceným skvasením získali ľudia nápoj, ktorý sa dal piť a spôsoboval radosť. Začali si všímať vznik tohto nápoja a venovali mu patričnú pozornosť.
Výroba sa rozrastala a to neuniklo pozornosti kráľov. Pivo sa používalo ako platidlo a samozrejme bolo dodávané na panovnícke sídla.

                                         Prvá výroba piva na Slovensku

Pred vyše 540 rokmi jezuitskí mnísi založili vo Vyhniach pivovar. Iste netušili, že tento pivovar a tradícia pretrvá až do dnešných čias.

V roku 1473 sa v Štiavnických horách začína tradícia varenia piva na Slovensku. Mnísi si veľmi rýchlo osvojili výrobu piva a varili pivo s radosťou nielen pre seba ale aj pre okoloidúcich obchodníkov. Dokument zachovaný z roku 1524, ktorý nám hovorí o súhlase kráľovnej Márii mestu Banská Štiavnica na varenie piva vo vyhnianskom pivovare, je najstaršou písomnou zmienkou o pivovare. Pivovar mal veľký úspech a neustále sa zvyšujúci dopyt a spotreba naliehali na postavení väčšieho pivovaru. K výstavbe nového projektu sa dostalo v roku 1765. Obnovený pivovar otvoril svoju kompletnú prevádzku 15. januára 1769. Jeho prvým správcom sa stal pivovarník Ján Tesák. Do roku 1893 bolo fungovanie pivovaru v poriadku, no po vyhorení hospodárskej budovy sa celý areál nachádzal v kritickom stave. Banská Bystrica napriek mnohým nesúhlasom tento pivovar odpredala záujemcovi, pretože mesto už nemalo záujem investovať do chodu pivovaru. V ďalších rokoch pivovar menil svojich majiteľov. Vypuknutím Slovenského národného povstania – 1944 sa pivovar dostal pod správu Nemecka. Nová kapitola pre slovenské pivovarníctvo sa stáva po februári 1948. Socialistický režim znárodnil spolu 12 pivovarov. Postupný nárast životnej úrovne obyvateľstva sa prejavil aj na vyššej spotrebe piva, čo viedlo k rozšíreniu vyhnianskeho pivovaru. V roku 1996 sa zmenil názov značky piva Vyhniansky ležiak na Steiger. V roku 2007 sa pivovar oficiálne premenoval na Pivovar Steiger a.s. a jeho cieľ ostáva aj po toľkých rokoch rovnaký a to variť kvalitné a tradičné pivo.

V dnešnej dobe sa na Slovensku stretávame so širokou škálou pív, či už tých domácich alebo zahraničných. Výber dobrého piva sa posudzuje podľa chuti (pridegustácii je potrebné preglgnúť minimálne jeden hlt, pretože len tak sa dosiahne komplexné vnímanie štruktúry chuti), vôni (zvykne sa sledovať jej intenzita a či neobsahuje neprirodzené pachy) a priezračnosti (pivo obsahuje bielkoviny a môže sa stať, že obsahuje aj takzvaný chladový zákal. Niektoré pivo ho “chytí”, niektoré nie).

Dobrá chuť piva je určite subjektívnym názorom, no stretla som sa aj s názormi, že niektoré slovenské pivá nemajú s pravou chuťou piva nič spoločné. Že by Slovensko dalo dopustiť na svoju kvalitu? Na druhej strane, je slovenská výroba piva naozaj tou tradičnou slovenskou výrobou?

Značku HEINEKEN určite nemusím nikomu predstavovať. Propagácia je vynikajúca a reklamy sú snáď na každom rohu. Prečo je ale Heineken tak populárny na Slovensku ?


Heineken je holandská pivovarnícka spoločnosť, založená v roku 1864 Gerardom Adriaanom Heinekenom v Amsterdame. V roku 2007 vlastnil Heineken 125 pivovarov vo viac ako 70 krajinách a zamestnáva približne 54 000 ľudí. V súčasnosti má Heineken pobočky snáď po celom svete (Afrika a Stredný východ, Ázia, Európa, Amerika). Heineken Slovensko a.s. je najväčším výrobcom a distribútorom piva na slovenskom pivovarníckom trhu. Holandský investor vstúpil na Slovensko pred desiatimi rokmi so strategickou investíciou do pivovaru v Hurbanove. Heineken Slovensko má silné portfólio značiek, do ktorého patria prémiová medzinárodná značka Heineken, najhodnotnejšia slovenská značka Zlatý Bažant, silné slovenské značky Corgoň a Kelt, regionálne značky Martiner a Gemer, no patria sem i obľúbené zahraničné značky Krušovice, Starobrno a Desperados. Spoločnosť Heineken varí na Slovensku svoje pivá v Hurbanove, v najväčšom slovenskom pivovare založenom v roku 1969, kde zároveň prevádzkuje najväčšiu sladovňu v strednej a východnej Európe. Okrem pivovaru v Hurbanove, kde vybudoval aj najväčšiu sladovňu v strednej Európe, varí v súčasnosti pivo aj v Rimavskej Sobote. Heineken Slovensko je zároveň najväčším domácim výrobcom a vývozcom sladu, .....

Spoločnosť Heineken má teda dosť veľkú zásluhu na slovenskej výrobe piva. Je však pravda, že keď Heineken vyrába naše „najznámejšie pivá“, že je práve toto dôvodom ich veľmi podobnej chuti ?

                                                       Vlastná  anketa

Nedalo mi to a na názor na túto vec som sa spýtala mojich priateľov na sociálnej sieti. Pozitívna reakcia na chuť našich pív bola minimálna. Do svojej skromnej ankety som zahrnula značky Corgoň, Gazda, Kelt, Smädný mních, Pandúr, Sessler, Steiger, Šariš, Topvar, Zlatý Bažant a Sandorf. Tieto značky pív patria podľa môjho názoru k tým viac predávanejším a dostupnejším a takisto čo sa týka reklamy sú viditeľnejšie ako naše niektoré regionálne pivá. Sandorf som sem zaradila z dôvodu, že Sandorfský pivovar je v neďalekých Prievaloch a na Záhorí o tomto pivovare určite každý aspoň počul.

Najchutnejším pivom môžem podľa mojich zistení rozhodne vyhlásiť Sessler, ktorého výroba je založená na starej tradícii a veľkom podiely ručnej práce. Na druhom, zároveň aj poslednom mieste chutnosti, sa umiestnil Smädný mních. Toto pivo vyrába pivovar Šariš, ktorý okrem produkcie tradičných slovenských značiek Šariš a Smädný mních produkuje aj známe české pivá Pilsner Urquell, Radegast, Gambrinus a Velkopopovický Kozel. Medzi tie pozitívne hodnotené pivá patrí aj už spomínaný Sandorf a Steiger. V odpovediach na moju prosbu o vlastný názor na slovenské značky pív prevládali „prekvapivo“ negatívne názory. Značky ako Gazda, Kelt, Corgoň, Zlatý Bažant, Topvar boli hodnotené nie veľmi pekne.

Na webovej stránke Pivní.info http://pivni.info/degustace/40-slovenska-lahvova-piva.html som našla amatérsky a subjektívne zhodnotenú slovenskú produkciu z pohľadu obyčajného pivára. Z tohto článku som vybrala zopár názorov na vyššie spomínané značky pív:

„Keď v roku 2003 resp. 2004 zrušili holanďania pivovary v Martine a Nitre, mali plnú „hubu“ rečí o tom ako zachovajú chuť a receptúru aj naďalej. Ale povedzme si to, už nikdy to nebude ono. V posledných rokoch sa pomerne úspešne snažím vyhýbať pivám z produkcie Heineken Slovensko, ale niečo málo si pamätám.“

„Jediné pivo z produkcie Heinekenu, ktoré by ako tak znieslo toto hodnotenie je Nealko. Je najpredávanejšie, a musím objektívne priznať, že aj jedno z tých lepších, čo som pil... V celku zvládnutá súhra chutí, žiadna výraznejšie netrčí, ale klasické pivo je klasické pivo :-)“

„Corgoň 10 a 12 už dávno nie sú tým čo boli, chuťovo mi pripadali dosť prázdne“

Comment Stream