גמבוזיה מצויה

גמבוזיה מצויה הוא מין של דג טורף, השייך לסוג גמבוזיה, שמוצאו מדרום ארצות  הברית וצפון מקסיקו, ואשר ניזון מאצות, צמחים, חסרי חוליות שונים דוגמת חרקי מים ואף דגים קטנים אחרים. הוא משמש כמשמיד זחלים יעיל מאוד של יתושים בכלל ומהסוג אנופלס, המעביר את טפילי המלריה בפרט, ומכונה גם דג יתוש . למעשה למטרה זו בדיוק הביא האדם את הגמבוזיה המצויה לחלקי עולם שונים וכך בשנת 1926 הובא הדג גם לישראל על ידי פרופסור ישראל קליגלר באישור הבריטים, אשר השתמשו בו כאחד מאמצעי הלוחמה הביולוגית ביתושי האנופלס‏. כיום, תפוצתו בארץ היא רבה והוא מאכלס את רוב מערכות המים המתוקים של ישראל – כולל הכנרת, למעט מערכת עינות צוקים, הנמצאת בנווה מדבר בצפון מערב ים המלח, ומקווי מים ונחלים בהם זורמים מים רק בעונה הגשומה.

בישראל יש מיני דגים מקומיים, דוגמת אמנון מצוי, שעשויים למלא את תפקידו האקולוגי של הגמבוזיה (אף שלא בהתאמה מלאה). מינים אלו נוטלים חלק במאמצים למגר את אוכלוסיית היתושים מפיצי המחלות באמצעות הדברה ביולוגית שמקורה מקומי‏.‏.

כיום לדג זה תפוצה כמעט כלל עולמית, והוא נחשב למין פולש במקומות רבים.עולמית, והוא נחשב למין פולש במקומות רבים.

Comment Stream

3 years ago
0

לא מלאת את הוראות המטלה. איך הגיע הגמבוזיה לארץ? כיצד היא משפיעה על מארג המזון? איפה בארץ ניתן למצוא אותה? למה הביאו אותה😥

2 years ago
0

בהחלט יש שיפור חסר מידע האם היא גורמת לנזק והאם היא משפיעה על מארג המזון במקומות בהם היא נמצאת