Unit Rate Project
By: Jaleel McCarthy

Terry needs dawn to wash his dishes. He goes to the store and finds two bottles of dawn at different prices and sizes. There is one bottle that is $5.97 with 56 fl. oz. and another one that is $2.48 with 24 fl. oz. Which one is the better buy?

  1. First, I set up the proportion with labeled values.
  2. Second, I divided the numerator and denominator by the number of fluid ounces there was to get the denominator with the value of one.
  3. Then after I calculated my division, I rounded to the nearest hundredth to find about how much money each fluid ounce would cost for each bottle, which would be my unit rate.
  4. Last, I compared the prices and chose the one that was cheaper per fl. oz. than the other so he would be saving money for the dawn.  

Unit rate is helpful to calculate in this situation because you can easily compare the two prices per fl. oz. So if it's cheaper it would be the better buy in this situation.

The dawn bottle that is $2.48 with 24 fl. oz. is the better buy because it is cheaper than the bottle that is $5.97 with 56 fl. oz. if they both were 1 fl. oz. of dawn.