Price War

Act One

What item is being sold?

What is the unit price of this item?

How much does it weigh?

When should you eat it by?

What extra information would be need to know?

Act Two

How much would it cost you to buy 1/4 kilogram of each item?

Act Three

How much will it cost to buy all four items?

How much change would you get if your paid with a $50 note?

Which is the cheapest item per kilogram?

How much do all the four items weigh?