Najzaujímavejšie vlajky európskych štátov

Vlajka je jedným zo symbolov štátu a preto by mala na prvý pohľad daný štát reprezentovať, odrážať históriu a obyvateľov štátu. Za zaujímavé vlajky som pokladala tie, ktoré sa neskladali len z dvoch alebo troch farieb, ale obsahovali často zložitý znak, alebo objekt, ktorý spresňoval či už historické udalosti alebo vlastnosti obyvateľov.

Albánska vlajka

Je odvodená od pečate národného hrdinu Albánska Skanderbega (Gjergj Kastrioti). Dvojhlavý orol symbolizuje náboženské rozdelenie Albáncov, keď boli Albánci rozdelení na katolíkov a pravoslávnych. Jeho "otvorené" krídla symbolizujú odmietanie Albáncov podrobiť sa zahraničnému dobytiu.

Vlajka Andorry

Uprostred vlajky je umiestnený andorrský znak s korunou. Jeho štít je rozštvrtený, v prvom bielom poli je žltá mitra a barla urgelského biskupa, v druhom, žltom, tri červené pruhy zo znaku grófov z Foix, v treťom, žltom, štyri červené pruhy zo znaku Katalánska a v štvrtom, taktiež žltom, dva červené voly zo znaku grófov z Béarn. Andorra je totiž od r.1278 pod spoločnou ochranou urgelského biskupa a francúzskych grófov z Foix (ktorých r.1290 vystriedali grófi z Beárn, potom francúzska koruna, teraz francúzsky prezident).

Vlajka Bosny a Hercegoviny

Bledomodrú farbu, vystriedala tmavomodrá, symbolizujúca Európu. Rad 9 hviezdičiek bez začiatku a konca symbolizuje nekonečnú cestu Bosny a Hercegoviny. Tri rohy žltého trojuholníka symbolizujú aj tri národy, ktoré tu žijú, a to bosnianski Srbi, bosnianski Moslimovia a bosnianski Chorváti.

Vlajka Čiernej Hory

Štátny znak, ktorý je súčasťou vlajky, bol oficiálne prijatý zákonom dňa 13. júla 2004. Ide o zlatú korunovanú dvojhlavú orlicu s krídlami za letu, so žezlom v pravom pazúre a jablkom v ľavom. Na hrudi má srdcový štítok so zlatým levom na zelenom poli s modrým pozadím. Zlatá koruna nad orlicou, zlaté žezlo a jablko sú doplnené krížikom – predstavujú čiernohorské korunovačné klenoty.

Chorvátska vlajka

V strede je umiestnený štátny znak, zložený zo šachovnice, ktorá symbolizuje chorvátsky národ, a symbolov jednotlivých regiónov-zľava je to Staré Chorvátsko, Dubrovník, Dalmácia, Istria a Slavónia.

Vlajka Kosova

Nad siluetou územia Kosova sa nachádza šesť bielych hviezd, z ktorých každá zastupuje jednu z etnických skupín žijúcich na území Kosova - Albáncov, Srbov, Turkov, Göranov, Rómov a Bosniakov. Vlajka bola oficiálne prijatá 17. februára 2008, teda v deň, keď bola vyhlásená samostatnosť Kosova.

Moldavská vlajka

Uprostred žltého pruhu je umiestnený moldavský štátny znak. Na ňom je zobrazená zlatá orlica, ktorá v drží v zobáku zlatý kríž, v pazúroch olivovú ratolesť a na druhej strane žezlo. Orlica drží štít, na ktorom sa nachádza hlava zubra, ktorá má značiť silu, nezávislosť a hrdosť moldavského národa.

Vlajka Malty

Vlajka Malty pozostáva z dvoch vertikálnych pruhov bielej a červenej farby a červeno lemovaného kríža sv. Juraja. Kríž s nápisom "FOR GALLANTRY" (za odvahu) venovali Malte Briti ako vyznamenanie za nepoddajnosť počas bombardovania nemeckými a talianskymi vojskami za druhej svetovej vojny.

Portugalská vlajka

Portugalská vlajka je zložená zo zeleného a červeného pruhu a národného erbu. Červená farba symbolizuje krv preliatu počas portugalskej revolúcie roku 1910 a zelená značí nádej. Päť modrých znakov na bielom poli je údajne upomienkou piatich maurských kráľov, ktoré musel prvý portugalský kráľ Alfons Henrich I. poraziť. Postavenie do kríža poukazuje na kresťanskú tradíciu. Sedem hradov na väčšom červenom erbe symbolizuje sedem hradov, ktoré vtedy Alfons dobyl. Zlatý navigačný prístroj v pozadí erbov odkazuje na portugalskú minulosť ako koloniálnej mocnosti.

Vlajka San Marína

Na rozhraní pruhov sa v strede vlajky nachádza národný erb, ktorý je tvorený štítom zobrazujúcej tri veže zdobené pštrosím perím na svojich vrcholoch. Nad štítom sa nachádza zlatá koruna, ktorá má symbolizovať nezávislosť a suverenitu krajiny. Pod štítom je umiestnená stuha nesúca nápis "Libertas" ("Sloboda").

Slovinská vlajka

V ľavej časti vlajky na pomedzí bieleho a červeného pruhu je umiestnený slovinský znak zobrazujúci snehom pokrytú najvyššiu horu Triglav a tri šesťcípe hviezdy prevzaté z brnenia rodu Celjevcov, ktorí mali veľký vplyv v 14. a 15. storočí. Dve vlnovky v dolnej časti znaku reprezentujú slovinské jazerá a rieky.

Srbská vlajka

V ľavej časti vlajky sa nachádza národný erb, ktorý zobrazuje bieleho dvojhlavého orla s červeným štítom umiestneným na červenom pozadí. Nad hlavou orla sa týči koruna, ktorá je inšpirovaná korunou srbských cárov.

Španielska vlajka

V žrďovej časti vlajky sa nachádza národný erb, ktorého jednotlivé polia zastupujú Kastíliu, León, Aragónsko, Navarru a Grenadu. Herkulove stĺpy po stranách erbu symbolizujú Gibraltár a Ceutu. Nápis "Plus Ultra" na červenej stuhe opradenej okolo stĺpov je používaný od objavenia Ameriky a značí, že sa oproti pôvodnému presvedčeniu západne od Gibraltáru nachádzajú ďalšie krajiny.

Vlajka Vatikánu

Biely pruh obsahuje pápežskú mitru so skríženými kľúčmi svätého Petra. Strieborný kľúč značí moc púšťať a otvárať, zatiaľ čo zlatý zastupuje moc zadržiavať a zatvárať. Červená šnúra, ktorá oba kľúče spája, je symbolom previazanosti oboch týchto mocí.

Comment Stream