Třicetiletá válka

České stavovské povstání

České stavovské povstání začíná tím že v roce 1617 byl zvolen král Ferdinand II. on proslul že byl horlivý katolík. Začali porušovat Rudolfův Majestát(svoboda náboženství). Čeští stavové to považovali jako porušení svých stavovských práv. Tak v roce 1618 provedli defenestraci (vyhození z okna) pražských místodržících na Pražském hradě. A právě začíná české stavovské povstání a třicetiletá válka. Jaké následky mělo stavovské povstání? 1621 byla poprava 27 českých pánů, ale mělo jich být 28 ale jeden chtěl utéct ale spadl ze střechy. Tato poprava byla jako když mi deme na konzert, byla to pro ně podívaná. Když nechtěly věřit v katolickou víru tak museli odejít z Čech a když odešly tak jim konfiskovali majetek (vzali jsi ho) a do Čech přichází katolické šlechta. Roku 1620 došlo k vojenskému střetnutí mezi Českým stavovským vojskem a katolíky vedenými Ferdinandem II. v bitvě na Bílé hoře.

Líbyla jse mi defenestrace a udivovalo mě že když je schodily z 16m tak že oni to přežily ale jakto že se netrefily se zbraněma?Taky jse mi líbylo že poprava 27 českých pánů, bylo jakoby se u nás konal moncert že s toho měli takovou zábavu.

Zdroje: Moje hlava a pracovní listTřicetiletá válka trvala od roku 1618 až do ruko 1648 takže 30 let. Proč ta válka vůbec začala?? Protože byl náboženský spor mezi katolíky a protestanty a chtěly hospodářskou převahu tím pádem kdo ovládne Severní a Baltské moře. Pojmenovali se katolická liga a protestanská unie. Za katolickou ligu bojovali Habsburkové a za protestanskou unii bojovali Švédsko, Francie, Dánsko, Nizozemí. Pak přicházely fáze: České stavovské povstání, Falcká, Dánská, Švédská, Švédsko francouzská. Obě strany už byly vyčerpané a uzavřely Vestfálský  mír. A co se stalo po válce?? Evropa byla hospodářsky vyčerpaná, oblasti byly vylidněni(boje, nemoci, hladomor), znevolnění poddaných(omezení poddaných), koho země toho víra, nové způsoby vedení boje(žoldnéři), posílení Francie, Švédska a Nizozemí získává nezávislost.

Co se vám na Třicetileté válce líbilo?

Mě se líbylo na Třicetileté válce že to neboly vyrovnané mezi Habsburky a protestanty. Udivovalo mě jak se mohli dohodnout Švédsko, Francie, Dánsko a Nizozemí. A nelíbylo jse mi že byl hladomor že lidé umíraly.

Comment Stream

3 years ago
0

Máš to velice hezké i obrázek tak i zpracovaný text. A zaujal mě také tvůj názor na třicetiletou válku.

3 years ago
0

Bronku, máš to pěkně zpracované i obrázek. A tvůj názor je také hezký.

3 years ago
0

Nadpis máš moc povedený a tvůj názor je přesný.

3 years ago
0

Musím souhlasit s Pajou maš tam dost informací což je dobře

3 years ago
0

Máš to hodně rozepsané a pěkně upravené. S tvými názory souhlasím.