Najbohatšie kluby Európy a ich majitelia

Asi nikoho dnes neprekvapí, keď poviem že peniaze hýbu svetom. To isté platí aj o futbalovom svete, Keď máte peniaze môžete si dovoliť za hráčov zaplatiť viac ako ostatné kluby a poprípade si môžete poistiť aj hráča samotného tak, že mu predložíte kráľovský kontrakt s dlhoročnou zmluvou. A priznajme si, len najväčší srdciari typu Steven Gerrard v Liverpoole, Iker Casillas v Reale Madrid alebo Carles Puyol v Barcelone by zvládli vzdorovať luxusným ponukám od ruských alebo arabských majiteľov. Našťastie vo futbale platí, že peniaze nie sú zďalekavšetko. Pravdepodobne vás neprekvapí, že Mansour bin Zayed Al Nahyann, jeden z najbohatších mužov vo svete futbalu a vlastník klubu Manchester City aj keď leje do klubu obrovské množstvo peňazí a City je v prestupovom období vždy aktívne, na európskej scéne je to na tak veľký klub prinajmenšom neuspokojivé. Veď túto sezónu City nepostúpili ani zo základnej skupiny ligy majstrov. Z toho vyplýva, že nestačí peniaze len mať, treba ich vedieť aj správne použiť aby sa s klubu nestala len čierna diera ktorá iba hltá gigantické sumy a nevracia nič na späť. Vo svojom článku vám ponúknem prehľad desiatich najbohatších klubov a ich majiteľov. Upozorňujem že nie všetky kluby majú v rebríčku aj svojho majiteľa. Dôležitým faktorom pri tvorbe tohto rebríčka bola súčasná hodnota klubu, príjem za minulú sezónu a nakoniec zisk.

10. Liverpool FC

Súčasná hodnota: 500 miliónov eur
Príjem za minulú sezónu: 228 miliónov eur
Zisk: 44 miliónov

Liverpool v posledných sezónach išiel výkonnostne dosť dole čo ma ako fanúšika nesmierne mrzí ale mojou prácou nie je smútiť nad výsledkami svojho obľúbeného klubu ale objektívne písať informácie. Súčasná hodnota The Reds je tak vysoká hlavne vďaka tomu že klub od Marseyside patrí k jedným z najúspešnejších a najtradičnejších klubov v Európe. Môžu sa pýšiť piatimi titulmi v Lige Majstrov aj 18timi titulmi v anglickej Barclays Premier League kde zaostávajú len za Manchesterom United, ktorý ich má o dva viac. Inak je celkovo klub od rieky Marsey najúspešnejší anglický klub. Majitelia Liverpoolu a taktiež Bostonských Red Sox a taktiež má podiel v Bostone Bruins. Je ním Američan John W. Henry, majiteľ spoločnosti New England Sports Ventures. Henryho ,,miera bohatstva" je 1,1 miliardy amerických dolárov. Toto číslo je v porovnaní s najbohatšími majiteľmi len nepatrný zlomok.

9. Juventus Turín

Súčasná hodnota: 610 miliónov eur
Príjem za minulú sezónu: 258 miliónov eur
Zisk: 48 miliónov

Stará dáma v posledných rokoch oprášila svoju povesť európskeho veľkoklubu keď po korupčnej afére v roku 2006 keď klub spadol o ligu nižšie a boli mu odobrané tituly z predchádzajúcich dvoch rokov, teda sezóny 2004/2005 a 2005/2006 a nesmel štartovať v ročníku Ligy Majstrov v sezóne 2006/2007. Juventus vyhral 30x Serie A, najvyššiu súťaž na Apeninskom polostrove, taktiež vyhral dva krát Ligu Majstrov a 3x Európsku ligu. Majiteľom klubu je John Elkann, taliansky podnikateľ a manažér. Veľkosť jeho majetku sa mi bohužiaľ nepodarilo vypátrať.

8. AC Miláno

Súčasná hodnota: 620 miliónov eur
Príjem za minulú sezónu: 250 miliónov eur
Zisk: 34 miliónov

AC Milan alebo aj Rossoneri, čo po slovensky znamená červeno čierny je taliansky veľkoklub azda 2. najväčší v Taliansku v tieni Juventus FC. V posledných rokoch klub prechádza obmenou a omladzovaním kádra a pravdepodobne ešte chvíľu nebude patriť do spoločnosti európskych gigantov. Ale históriu má tento klub prinajmenšom slušnú. 18 titulov v Sérii A, 7 výhier v Chamions League čo je druhý najväčší počet výhier. Majiteľom klubu je taliansky politik a podnikateľ Silvio Berlusconi. Jeho majetok je odhadovaný na 12 miliard dolárov.

7. Manchester City

Súčasná hodnota: 620 miliónov eur
Príjem za minulú sezónu:
300 miliónov eur
Zisk:
13 miliónov

Posledný výherca Premier League dosť utráca na prestupoch aj na budovaní areálu a vybavenia pre klub a hráčov o čom svedčí aj celkový zisk klubu, ktorý je suverénne najmenší v našom rebríčku. Manchester City je klub z bohatou tradíciou, veď bol založený už v roku 1880 ale často hrával po nižších súťažiach alebo patril k priemerným klubom v najvyššej súťaži. Veľkoklubom sa stal až keď prišli arabské peniaze od šejka Mansoura ktorého odhadovaná cena majetku je asi 34,1 miliardy dolárov, vďaka čomu mu patrí 2. miesto v ,,miere bohatstva" medzi majiteľmi európskych klubov. Mansour je člen kráľovskej rodiny v Abu Dhabi a je miestopredseda Spojených arabských emirátov.

6. Chelsea Londýn

Súčasná hodnota: 630 miliónov eur
Príjem za minulú sezónu: 287 miliónov eur
Zisk: 44 miliónov

Chelsea bola založená roku 1905. Je podobný prípad ako Manchester City, to jest ešte nie tak dávno patril tento klub len k priemerným klubom anglickej ligy. To sa zmenilo, keď Roman Abramoič, ruský oligarcha a miliardár kúpil tento klub. Jeho celkový majetok sa odhaduje na niečo okolo 10,2 miliardy amerických dolárov. Určite by si želal, aby Chelsea bojovala o tituly na všetkých európskych poliach každý rok, čo sa aj deje len percento úspešnosti je celkom malé. Chelsea je ukážkou toho, že s príchodom peňazí nie vždy prídu trofeje a úspechy to ale neznamneá že pred The Blues sa ostatné veľkokluby netrasú strachom, hlavne pri ich povestnej hre takzvaný ,,zaparkovaný autobus."

5. Arsenal Londýn

Majiteľ: Stan Kroenke (70 percent akcií), Ališer Usmanov (30 percent akcií)
Príjem za minulú sezónu: 269 miliónov eur
Zisk: 27 miliónov

Aj londýnsky Arsenal, rovnako ako Manchester United, je v amerických rukách. Väčšinovým vlastníkom je už tretí rok miliardár Stan Kroenke. Okrem Arsenalu mu patrí basketbalový tím Denver Nuggets, mužstvo amerického futbalu St. Louis Rams i tím hokejistov Colorado Avalanche.Neinvestuje len do športu - vlastní i vinice v Kalifornii či farmy vo Wyomingu a v Montane, kde chová kone. Vyše 29 percent akcií klubu drží uzbecký boháč Ališer Usmanov, so šestnástimi miliardami najbohatší podnikateľ v Británii.Manžel šéfky ruskej modernej gymnastiky Iriny Vinerovej si odsedel šesť rokov v sovietskom väzení, obvinenia z podvodu proti nemu neskôr stiahli.

4. Bayern Mníchov

Majiteľ: členovia klubu
Príjem za minulú sezónu: 409 miliónov eur
Zisk: 88 miliónov

Po vlaňajšom víťazstve v Lige majstrov sa počet členov klubu zvýšil o tridsaťtisíc. Klub, ktorý sčasti vlastnia fanúšikovia, má už vyše 223-tisíc platiacich členov. Po tom, čo prezident Uli Hoeness odišiel do väzenia. Mníchov si aj napriek všetkým očakávaniam neporadil z obhajobou ušatej trofeje a v semifinále zhoral proti Realu Madrid, stále však ostáva najúspešnejším nemeckým klubom. Nový šéf klubu po starom majiteľovi je 62 ročný Oarl Hopfner.

3. Manchester United

Majiteľ: Malcolm Glazer
Príjem za minulú sezónu: 402 miliónov eur
Zisk: 120 miliónov

Pod taktikou Davida Moyesa sa červeným diablom príliš nedarilo to však nemení nič na tom že Manchester ostáva aj naďalej 2. najúspešnejším anglickým klubom. Glazer, americký majiteľ, ktorého majetok činí asi 4,5miliardy dolárov, okrem United vlastní aj klub amerického futbalu Tamba Bay Buccaneers.

2. FC Barcelona

Majiteľ: členovia klubu
Príjem za minulú sezónu: 457 miliónov eur
Zisk: 113 miliónov

Klubu sa ešte stále nepodarilo splatiť dlhy z minulosti ale zníženie zo 400 miliónov na 300 sa dá pokladať za malé víťazstvo. Katalánsky veľkoklub patrí medzi európske giganty prakticky od počiatku a klubu sa ekonomicky pomerne darí, veď na svete pomaly nie je človeka, ktorý by nepoznal tento klub alebo aspoň Lionela Messiho. Sando Rosell, už bývalí majiteľ odsúpil po prestupe Neymara do Barcelony lebo bol podozrivý z daňového úniku. Novým šéfom sa stal Joseph Bartomeu, bývalí prezident basketbalovej Barcelony.

1. Real Madrid

Majiteľ: 93-tisíc členov klubu
Príjem za minulú sezónu:
493 miliónov eur
Zisk:
125 miliónov

Najhodnotnejším klubom v Európe je teda madridský Real. DLhodobo najúspešnejší klub na starom kontinente a tohto ročný výherca Ligy Majstrov a Copa Del Rey. Real Mardid ťahá financie hlavne z vyše dvadsiatky sponzorov a na vstupenkách, na ktorých zarobili zo všetkých klubov najviac. Real Madrid je taktiež najdrahší futbalový klub súčasnosti, stojí obrovských 3,44 miliardy amerických dolárov.

Najbohatší majitelia európskych klubov (rebríček)

1. Amancio Ortega

majetok : 57 miliard dolárov

klub: Deportivo la Coruňa

2. Mansour bin Zayed Al Nahyan

majetok : 34,1 miliardy dolárov

klub: Manchester City

3. Alisher Usmanov

majetok: 17,6 miliardy dolárov

klub: Arsenal FC

4. Lakshmi Mittal

majetok: 16,5 miliardy dolárov

klub: QPR

5. Rinat Akhmetov

majetok: 15,4 miliardy dolárov

klub: Šachťar Doneck

6. Francois Pinault

majetok: 15 miliárd dolárov

klub: Stade Rennais

použité zdroje:

http://sporteology.com/top-10-richest-football-clu...

http://www.eurofotbal.cz/clanky/nejbohatsi-kluby-e...

http://www.tsmplug.com/richlist/richest-owners-eur...

http://www.pluska.sk/plus-7-dni/relax/toto-su-najh...

http://fotbalnaplno.isport.blesk.cz/content/fotbal...

Comment Stream