Narzissenfest

Sviatok narcisov v Štajersku

Ausseerland (a oblasť Bad Aussee) je malý región v štajerskej Soľnej komore na severozápade Štajerska a na hranici Horného Rakúska. Oblasť je pokrytá početnými jazerami a okolitými horami, ktoré tvoria  vápencové Alpy.


Nápad na festival narcisov vznikol koncom roka 1950 v meste Mariazell. Avšak nebolo tam možné zaručiť pravdepodobnosť opakovania festivalu z dôvodu nedostatku narcisov. Preto sa rozhodli pre Ausseerland, kde je množstvo narcisových polí.

Narcis v tvare hviezdy (Narcissus radiiflorus), patrí do veľkej skupiny rôznych druhov narcisov a rastú najmä v Rakúsku, v oblasti Štajerska a Korutánska. Obzvlášť prevládajú v Ausseerlande, vzhľadom k ideálnej klíme a živín v pôde. Tieto narcisy sú v plnom kvete od polovice mája do polovice, júna v závislosti na nadmorskej výške.


Prvý festival narcisov sa konal od 28. do 29. mája 1960. Organizoval ho turistický výbor v Bad Aussee. Od tej doby sú hlavnými postavami nedeľného sprievodu deti zo základných škôl a iné skupiny ľudí v krojoch s hudobníkmi, ktoré sa stali rovnako príťažlivými  ako dekorácie automobilov a postáv v sprievode.


Procesia postáv na jazere začala v roku 1963 a prebiehala na Grundlsee v sobotu popoludní, a na Altausee v nedeľu, po prehliadke cez Bad Aussee. Tam sa konal V sobotu večer ohňostroj a živý rozhlasový program z akcie. Festival pritiahol v prvých rokoch okolo 2000 až 4000 návštevníkov. V roku 1970, keď sa počet návštevníkov zvýšil na 20.000, výbor sa rozhodol organizovať festival každý rok. V roku 1983 zaznamenali rekordný počet hostí na festivale 25,000.


Príprava a formovanie figúr

Súťažiaci s figúrami sú  najvýznamnejšou súčasťou festivalu. Najprv prichádzajú myšlienky, potom plán a nakoniec budujú tvar s použitím dreva, drôtov a ďalších materiálov. Krátko pred sprievodom musia byť sochy dokončené .

Za účelom dosiahnutia požadovaného účinku umiestňujú 3-4 narcisy na centimeter štvorcový. Sochy pomáhajú zostavovať miestne deti, hostia z celého územia a dobrovoľníci, tí sa podieľajú na príprave festivalu každý rok. Imaginárne biele, voňavé sochy pomaly ožívajú a po mnohých hodinách tvrdej práce sú dokončené včas na prehliadke.

Festival narcisov  v posledných rokoch ponúka ešte väčšiu škálu narcisových sôch. Návštevníci majú možnosť prezrieť si sochy z narcisov už od 08:00 za sprievodu tradičnej hudby a ukážok miestnych remesiel a zvykov.

Medzi 11.00 - 12.00 začína sprievod ku Grundlsee, sprevádzaný hudbou a tradične oblečenej skupiny zloženej zo všetkých vekových kategórií, ktorí predstavujú historické kostýmy regiónu. Sprievod si môžete vychutnať po celej Grundlseerstrasse.

Od prvého festivalu bola vždy zlatým klincom programu voľba kráľovnej narcisov (Queen of the Narcissus) a jej dvoch princezien. Dievčatá, ktoré súťažia majú oblečený tradičný odev, šperky, v rukách držia narcisy. Častokrát sa pýšia zaujímavými účesmi, ktoré patrili k tradičnému odevu a to sú zapletené drdoly. Kráľovná a princezné dostávajú korunky z narcisov, kytice alebo perníkové srdcia.

rok 1979
rok 2009

http://www.narzissenfest.at/en/

Comment Stream