HDR fotografie

Kateřina Augustová

HDR fotografie (někdy také HDRI) je zkratkou pro High Dynamic Range Imaging = vysoký dynamický rozsah. Využívá se pro zachycení scén, u kterých je velký rozdíl mezi nejsvětlejším a nejtmavším místem. Tvorba těchto fotografií je velmi jednoduchá. Většinou se tři snímky skládají na sebe. Cílem je vytvořit fotografii co nejpodobnější realitě. Ovšem tyto vytvořené fotografie se nemusí líbit každému.

KDY SE POUŽÍVÁ?

U fotografií, u kterých je vytvořen obraz s velmi širokým rozsahem světel a stínů. Dále třeba tvorba snímků s velmi vysokým lokálním kontrastem - z nich jsou ve výsledku obrazy s výraznou barevností.

SKLÁDÁNÍ HDR FOTOGRAFIÍ

Vybranou scénu musíte vyfotografovat s různými expozičními hodnotami. Nejlepší je funkce bracketing (= snímání 3 fotografií, které se liší). Předpokladem pro pořízení dobrých fotografií je stativ. Jestli ho nevlastníte, pomůže vám Zoner Photo Studio. Zvládne úspěšně složit také snímky vyfocené z ruky, protože si je sám zarovná podle několika vybraných bodů. Minimální počet snímků pro tvorbu HDR jsou tři. Možností ke snímání několika fotografií a jejich následnému skládání je vytvoření snímků jednoduchou přeměnou z RAW.

SENDVIČ - FALEŠNÉ HDR FOTOGRAFIE

Pro fotografie s velkým kontrastem. Principem je, že se poskládájí dva obrázky jinak expozičně upravené do vrstev.

PROGRAMY PRO ZPRACOVÁNÍ HDR FOTOGRAFIÍ

Phomatix, Enfuse GUI (zdarma), Zoner Photo Studio, Easy HDR, Gimp

online tvorba HDR fotografií: http://www.fotor.com/features/hdr.htm


ZDROJE:

Comment Stream