Eurofondy

Ako využíva Slovensko eurofondy?

Eurofondy oficiálne majú podľa EÚ pomáhať ekonomike podporiť rast, rozvoj, priniesť prosperitu a vyrovnať ekonomické rozdiely medzi EÚ krajinami. Eurofondy Slovensku nemusia pomáhať, ale môžu mu škodiť. O tom hovorí komentár „Eurofondy sú pre rozpočet skôr príťažou“. Na eurofondy sa totiž zvyčajne pozerá ako na peniaze zadarmo a každé ich čerpanie je považované za prospešné. Čím viac čerpania, tým viac prosperity. Boli by sme hlúpi, keby sme si takúto príležitosť nechali ujsť. Lenže eurofondy majú aj temnú stránku. Ich čerpanie spolufinancuje štátny rozpočet, a tak je každá dotácia z eurofondov pre rozpočet záťažou, pretože pri realizovaní projektov musí ku každému eurofondovému euru pridať časť vlastných zdrojov.

Ja osobne si myslím, že eurofondy prinášajú Slovensku viac výhod ako nevýhod. Za 10 rokov Slovensko získalo z eurofondov 13 miliárd eur. Za tú dobu sa na Slovensku vybudovali nové cesty, železnice, zrekonštruovali sa námestia, školy či škôlky, zlepšila sa ekonomika štátu a znížila sa nezamestnanosť. Od roku 2004 sa s pomocou fondov EÚ postavilo vyše 100 kilometrov diaľnic a rýchlostných komunikácií, ďalších 112 km je vo výstavbe a takisto sa zmodernizovalo 480 ciest prvej triedy a 100 kilometrov železničných tratí. Ďalej nám pomohli aj pri nákupe nových moderných regionálnych vlakov, dokopy ich do roku 2015 bude 61, čo je polovica regionálnych vlakov na Slovensku. Minulý rok v Bratislave zasa eurofondy zachránili tisícky obyvateľov pred vytopením (vybudovanie protipovodňovej ochrany Bratislavy stálo 32,5 milióna eur). Ďalším dobre využitým príkladom eurofondov je vynovenie nemocnice v Banskej Bystrici ( o zmodernizovanie nemocnice požiadali pred 3 a pol rokmi).

Ak by Slovensko pred desiatimi rokmi do Európskej únie nevstúpilo, prišlo by nielen o eurofondy, ale aj o silný priemysel, keďže podľa štatistík až 80 percent výrobkov domácich firiem smeruje práve do krajín Európskej únie.

Zavedené operačné programy prostredníctvom Národného strategického referenčného rámca 2007 - 2013 na území SR sú nasledovné:

 • Regionálny operačný program
 • Operačný program Konkurencieschopnosť a hospodársky rast
 • Operačný program Zamestnanosť a sociálna inklúzia
 • Operačný program Výskum a vývoj
 • Operačný program Vzdelávanie
 • Operačný program Životné prostredie
 • Operačný program Bratislavský kraj
 • Operačný program Zdravotníctvo
 • Operačný program Doprava
 • Operačný program Informatizácia spoločnosti
 • Operačný program Technická asistencia

Stav k roku 2011

Výsledky z eurofondov sú všade okolo nás. Veľkým príkladom je aj mesto nám známe - Skalica. Takmer celé mesto je upravené z eurofondov ( chodníky, cesty, námestie, školy, škôlky, detské parky, zateplenie bytoviek, rekonštrukcia nemocnice, kostoly, futbalové ihrisko...

Zdoroje

Comment Stream