Člověk- zajímavosti

Randy Gardner- "Člověk co nikdy nespí"

Výkon

 1. Člověk patří mezi první v potravinovém řetězci díky schopnosti abstraktního vnímání, ale některé zvířata jsou v různých věcech mnohem lepší, než lidé.
  Například nejrychlejší člověk planety ( Usain Bolt), dokáže běžet rychlostí "jen" rychlostí 38 km/h, ale například gepard dokáže běžet rychlostí 96-101 km/h.

  Některé lidské výkony jsou však pozoruhodné. Vědeli jste například, že Dean Karnazes jednou uběhl cca 362km? A to jen s několika kratkými přestávkami.

  Různí lidé se dobrovolně podrobují extremům ze kterých zůstává rozum stát.

  Jak dlouho přežije člověk bez spánku?
  -Sedmnáctiletý středoškolský student Randy Gardner, který v roce 1965 vydržel nespat 264 hodin (přibližně jedenáct dní). Průměrní respondenti sledovaní ve vědeckých experimentech však vydrží bez spánku osm až deset dnů. Jde přitom o osoby, které nemají žádné závažné tělesné, neurologické či psychické problémy.

  Jak dlouho přežije člověk bez vody?
  -
  Magazín Scientific American uvádí, že na tuto otázku je nemožné dát jednoznačnou odpověď, protože délku přežití člověka ovlivňuje mnoho faktorů. V extrémních případech je smrt velmi rychlá. Například dítě v rozpáleném autě nebo tvrdě trénující sportovec se může rychle dehydrovat, přehřát a zemřít už za několik hodin. Dospělý člověk ve standardních podmínkách může naopak přežít týden i víc s žádným nebo velmi omezeným přísunem tekutin.

  Jak dlouho přežije člověk bez jídla?

  Nejdéle přežil bez jídla jistý Charles Robert Ncnabb, který hladověl ve vězení 123 dní. Pil pouze vodu a občas si dal šálek kávy.

  Vědci však uvádějí, že člověk vydrží bez jídla přibližně šedesát dní, ale záleží velmi na tom, v jaké tělesné kondici byl před hladověním, kolik tělesného tuku má a jaký je jeho metabolismus. Obecně se uvádí, že žádný člověk nemůže přežít ztrátu víc než čtyřiceti procent své tělesné hmoty.

  Půst však začíná být pro člověka nebezpečný už po třech až pěti dnech, kdy tělo spotřebuje zásoby sacharidů ve formě glykogenu. Poté se metabolismus přeorientuje na tuky, jakožto primární zdroje energie. Zdrojem energie přestává být glykogen, jsou jím ketony, které vznikají při spalování tuků.

  Člověk začíná vydechovat aceton, který v organismu vzniká při nadměrném spalování tuků. Jakmile objem ketonů v těle stoupne, nastane ketoacidóza a ketokóma, které mohou být příčinou smrti.

  Na začátku hladovění je člověk podrážděný, pak upadá do letargie a tělesně slábne. Je zmatený, cítí se vyčerpaný a horší se mu úsudek. Imunitnísystémslábne, člověk je náchylnější k nemocem, většinou se přidává i průjem. Nastávají halucinace, svalové křeče a srdeční tep začíná být nepravidelný. Jde o signály blížícího se selhání životně důležitých orgánů.


Různé zajímavosti

Mozek
1. Nervové pulzy se z mozku a zpět do mozku pohybují rychlostí 270 km/h.

2. Mozek sám necítí bolest. Nejsou v něm totiž receptory bolesti. Vzpomeňte na pana Lectera a jeho pojídání mozků, během kterého si se svým jídlem povídá.

Smysli
3. Abyste zjistili, jak něco chutná, musí to dokázat rozpustit vaše slina.

4. Dokonce i malý hluk způsobí, že se vám rozšíří zorničky. Zbytečně, zvuk neuvidíte.

Vnitřní orgány

5. Vědci napočítali přes 500 různých funkcí jater včetně produkce žluči, detoxikace a rozkládání červených krvinek.

6.Lidské srdce vytváří dost tlaku na to, aby dokázalo vytrysknout krev až 10 m. S rozběhem i víc.

7. Kyselina ve vašem žaludku by dokázala rozpustit žiletku. Neholte se, když je vám špatně.

Tělesné funkce

8.Při kýchání z vás vyletují „objekty“ rychlostí až 160 km/h. Ještěže nekýcháme brambory.

9. Plný močový měchýř má velikost tenisového míčku. Spolu s plochou plic to nabízí zajímavou alternativu pro příští US Open.

Nejmenší muž planety.
Největší muž planety.

Comment Stream