ŽRALOKY

útoky na ľudí

Mnoho ľudí si o žralokoch myslia , že sú to nemilosrdní ľudožrúti . Táto predstava bola podporená snímkami ako Čeľuste a Útok z hlbín . Z dôkazov však jasne vyplýva , že táto mienka je mylná . Útokov žralokov na ľudí je celosvetovo len veľmi málo. Počet útokov žralokov na človeka sa v posledných desaťročiach síce zvýšil , ale nie preto , že by žraloky boli agresívnejšie , len je v oceánoch jednoducho viac ľudí .

V roku 2000 navštívilo pláže USA nad 264 miliónov ľudí . K najviac útokom žraloka na Floride došlo za posledné polstoročie vždy medzi 14.00 a 15.00 . To je totiž doba, kedy je vo vode najviac ľudí . Floridská pláž New Symma Beach je hlavným mestom žraločích útokov na svete . Predpokladá sa , že každý , kto tu niekedy plával , bol len 3-4 metre od žraloka . Na Floride dochádza k najväčšiemu počtu útokov v septembri. Od roku 1907 došlo k 91 % všetkých útokov na ľudí v oblasti do 2 metrov pod hladinou .

Žraloky väčšinou napádajú samostatné obete , takže v skupine sa žraločiemu útoku skôr vyhnete . Skôr zabránite útoku , keď nebudete plávať a potápať sa v noci , kedy sú žraloky najaktívnejšie a majú nespornú výhodu v oblasti zmyslového vnímania.

Predtým dochádzalo k oveľa väčšiemu počtu úmrtí zavinených žraločím útokom . Pokles je však spôsobený ľahšie dostupnosťou rýchlej zdravotníckej pomoci a jej lepšou kvalitou . V priemere je v USA zaznamenané len 19 žraločích útokov ročne , pri ktorých zomrie raz za dva roky jeden človek . Človek je pre žraloka podstatne nebezpečnejší ako žralok pre človeka . Na jedného zabitého človeka totiž pripadá až 2 milióny žralokov , ktoré zabil človek . K väčšine útokov dochádza cca do 30 metrov od pobrežia .

Existuje nad 375 druhov žraloka , ale len o 12 sa domnievame , že sú nebezpečné pre človeka . Za útoky na človeka sú zodpovedné predovšetkým 3 druhy : žralok biely , žralok tigrý a žralok belavý . Najväčšie žraloky biele majú silu zhryzu 1,8 ton . Ich uhryznutie je teda trikrát silnejšia než levie a dvadsaťkrát silnejší ako ľudské .

Comment Stream